Новини

22 Лютого 2019 р.

Проведення судового засідання у режимі відеоконференції

Проведення судового засідання у режимі відеоконференції

На практиці нерідко бувають ситуації, коли в представника немає можливості з’явитися у приміщення суду, у разі, якщо справа розглядається в іншому місці, районі чи області. Для уникнення таких проблем законодавець передбачив можливість брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконфенції.
Проведення судового засідання у режимі відеоконференції допускається у господарському, цивільному, адміністративному та кримінальному процесах.
Що ж таке відеоконференція? Це телекомунікаційна технологія інтерактивної взаємодії двох або більше віддалених учасників судового провадження із можливістю обміну аудіо- та відеоінформацією у реальному масштабі часу з урахуванням керуючих даних.
Відповідно до приписів частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.
Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи. Варто наголосити, що у клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції потрібно зазначати, а також детально розписувати обставини, на підставі яких учасник просить суд задовольнити клопотання, та обов’язково додати докази, якими обґрунтовується неможливість прибути в судове засідання.
Згідно із частиною сьомою та частиною восьмою статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом. Обов’язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав ухвалу про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення.
Судові засідання проводяться виключно в спеціально обладнаному для цього приміщенні суду – залі засідань, яке придатне для розміщення сторін та інших учасників судового процесу і дає змогу реалізовувати надані їм процесуальні права і виконувати процесуальні обов’язки. Таким чином технічні засоби і технології, які використовуються у судовому засіданні під час проведення відеоконференції,  мають забезпечувати належну якість зображення та звуку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України.
Процес судового засідання та результати процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, фіксуються судом, який розглядає адміністративну справу, за допомогою технічних засобів відеозапису. Носій відеозапису відеоконференції додається до протоколу судового засідання і після закінчення судового засідання приєднується до матеріалів справи.
Основними перевагами проведення судового засідання у режимі відеоконференції є:
1) сприяння підвищенню оперативності здійснення судочинства;
2) дотримання строків судового розгляду, як важливого елемента права на справедливий суд, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод;
3) економія коштів учасників адміністративного процесу.
Сукупність цих переваг суттєво впливає на зростання рівня доступності правосуддя та реалізації низки важливих завдань, які служать загальній меті ефективного захисту порушених прав, свобод та інтересів осіб.