ПРЕЗЕНТОВАНО РЕЗУЛЬТАТИ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ДОСЛІДЖЕННЯ ПРО МЕДІАВІДКРИТІСТЬ СУДІВ

10.01.2018 року в м. Києві презентовано результати дослідження «Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників судів України», яке проводилось серед працівників судів.

Участь у заході брала в.о. прес – секретаря Хмельницького окружного адміністративного суду Ольга Човган.

Презентацію провели представники громадської організації «Вектор прав людини» та проекту «Суд людською мовою».

В опитуванні взяло участь 449 судів України (67%) з 675 чинних судів на підконтрольній території України. Результати показують, що у 379 судах (84% від опитаних) обов’язки прес-секретаря виконуються за сумісництвом. І тільки в 70 судах (16 % від опитаних) існують окремі штатні одиниці спеціаліста із забезпечення зв’язків з засобами масової інформації.

Олександр Сасевич, голова Комітету РСУ з питань комунікації (у тому числі зі ЗМІ) порівняв стосунки суддів і журналістів з дорогою із двостороннім рухом: "За ці роки ми навчилися слухати, чути і розуміти один одного. Судді повинні усвідомлювати, що журналісти мають право на висвітлення судового процесу, а журналісти - розуміти свою відповідальність за необ'єктивне подання інформації. І, хоча, закон не зобов’язує суддів комунікувати, проте необхідно зрозуміти, що відкритись судів потрібна не так громадянам, як, в першу чергу, самим суддям і судам".

Керівник ГО "Вектор прав людини", координатор проекту "Суд людською мовою" Валерія Рибак відзначає позитиви, зокрема розширення каналів комунікації. Так, наприклад, майже половина судів, що взяли участь в опитуванні, мають сторінки у Facebook, 55% з них зареєструвалися у 2016-2017 роках. Суди активно почали використовувати трансляції судових засідань технічними засобами судів до мережі YouTube, - вже у 15 областях України в судах проводиться такі трансляції.

За результатами опитування, представниками громадськості були надані певні рекомендації. Зокрема, ввести до штатного розпису кожного суду окрему штатну одиницю спеціаліста із забезпечення зв’язків з засобами масової інформації (прес-секретар). Продовжувати проведення системного навчання для прес-секретарів судів, суддів-спікерів, голів судів із залученням громадських організацій, представників ЗМІ та впровадження позитивних практик використання сучасних медійних інструментів, таких як Facebook і трансляції судових засідань.