Правила поведінки у судовому засіданні

Обов’язки осіб, присутніх у залі судового засідання визначено у статті 198 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, особи, присутні в залі судового засідання, повинні встати, коли входить і виходить суд. Особи, присутні в залі, заслуховують рішення суду стоячи. Учасники судового процесу, інші особи, присутні в залі судового засідання, звертаються до суду та один до одного, дають пояснення, показання, висновки, консультації тощо стоячи. Відступ від даних вимог допускається з дозволу головуючого.
Звертатись до судді слід «Ваша честь», дана норма закріплена у статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України. Будь-яка інша форма звернення не припустима. До інших учасників судового процесу дозволено звертатися за прізвищем або процесуальним статусом, як то «відповідач», «позивач», не зайвими будуть й слова «шановний», «шановна», «пан», «пані». При зверненні до працівника апарату Вам стане в нагоді бедж, який носять працівники апарату суду  – нагрудний значок чи табличка, призначені для надання інформації про працівника - прізвища, імені, посади.
Учасники судового процесу, а також інші особи, присутні в залі судового засідання, зобов’язані беззаперечно виконувати розпорядження головуючого, додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку та утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил.
Учасники справи передають документи та інші матеріали головуючому через судового розпорядника.
Під час розгляду справи дотримуйтесь тиші. Не сперечайтесь із судом, не перебивайте суд та інших учасників процесу, якщо Ви бажаєте отримати слово – підніміть руку, однак обов'язково чекайте, поки вам нададуть право висловитися.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час розгляду справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу, а тому, задля належного фіксування доводів, потрібно відповідати на запитання чітко, зрозуміло та голосно.
Якщо необхідно вийти із зали судового засідання - слід заявити клопотання щодо призначення перерви у судовому засіданні, оскільки самовільне залишення зали судового засідання може мати негативні наслідки.
         Забороняється приносити до суду вибухові та інші небезпечні речовини, розпивати у приміщенні суду алкогольні напої, палити, перебувати у стані алкогольного сп’яніння.
Ви запитаєте: «Чи є наслідки порушення поведінки у суді?».Такі наслідки є, і це:
  • за порушення правил поведінки у судовому засіданні - попередження;
  • якщо ж Ви отримавши попередження і надалі не вгамували свою поведінку - видалення із зали судових засідань;
  • за прояв неповаги до суду – штраф або адміністративний арешт.
За прояв неповаги до суду винні особи притягуються до відповідальності, встановленої законом. Питання про притягнення учасника справи або іншої особи, присутньої в залі судового засідання, до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується судом негайно після вчинення правопорушення або після закінчення судового засідання.